Financiële positie en toelichting
Uitgangspunten en grondslagen
Terug naar navigatie - Financiële positie en toelichting - Uitgangspunten en grondslagenDe uitgangspunten waarop deze begroting is gebaseerd zijn dezelfde als bij het opstellen van de Perspectiefnota 2027 - 2030 en lichten we hier nogmaals toe.
Constante prijzen
We begroten op basis van constante prijzen. Dat betekent dat we alleen indexeren voor het eerste jaar van de op te stellen begroting. De bedragen in de meerjarenbegroting 2027-2030 ramen we tegen het prijspeil 2027.
Indexeringen
Zowel de uitgaven als inkomsten in deze begroting zijn vermeld op prijspeil 2027. Daarbij hanteren we zoals gebruikelijk de indexering 2027 van de “Prijs bruto binnenlands product” volgens het Centraal Economisch Plan 2026 (CEP 2026). Deze bedraagt 2,5%. We wijken hier op specifieke posten alleen van af, als er andere informatie beschikbaar is die dat rechtvaardigt.
Rente
Voor de rente van nieuwe leningen hanteren we als uitgangspunt het CEP 2026 lange rente Nederland prognose 2027. Deze bedraagt 2,9%. In deze begroting hanteren we dit rentepercentage voor de financiering van de investeringen die nieuw worden opgenomen. In de begroting 2027 bepalen we in totaliteit onze financieringsbehoefte en gebruiken we dit percentage voor de berekening van benodigde nieuwe leningen. Voor korte financiering (kasgeld) is dit 2,2%. Deze percentages hanteren we bij het bepalen van onze rentelasten in de begroting. Wel zien we dat de rente nu hoger is dan waar het CEP mee rekent. We nemen ook een stijgende trend waar. Dit is een risico voor onze structurele rentelasten.
Kostendekkendheid Afvalstoffen- en rioolheffing
Het uitgangspunt is dat beide heffingen 100% kostendekkend zijn.
Incidentele lasten
Incidentele baten en lasten kunnen via een mutatie in de algemene reserve verwerkt worden in de begroting.
Overzicht van baten en lasten
Terug naar navigatie - Financiële positie en toelichting - Overzicht van baten en lastenDe baten en lasten geven het volgende totaalbeeld voor Oisterwijk.
Een uiteenzetting van de financiële gevolgen ten opzichte van de actuele meerjarenbegroting 2026-2029 van het bestaande en het nieuwe beleid is opgenomen bij de programma’s.
(bedragen x € 1.000) |
Werkelijk 2025 |
2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 |
Dienstverlenend |
41.930 |
45.815 |
46.126 |
45.331 |
45.103 |
45.634 |
2 |
Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig |
26.181 |
31.809 |
25.698 |
26.241 |
23.384 |
23.405 |
3 |
Samenredzaam |
44.266 |
46.809 |
40.369 |
39.698 |
37.675 |
37.645 |
Totaal lasten |
112.378 |
124.433 |
112.194 |
111.269 |
106.162 |
106.684 |
|
1 |
Dienstverlenend |
85.960 |
85.922 |
89.420 |
86.569 |
85.451 |
87.035 |
2 |
Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig |
15.010 |
16.240 |
12.597 |
13.306 |
10.332 |
10.332 |
3 |
Samenredzaam |
15.304 |
15.335 |
8.945 |
9.691 |
9.760 |
9.760 |
Totaal baten |
116.274 |
117.497 |
110.962 |
109.566 |
105.543 |
107.127 |
|
Saldo van baten en lasten |
3.896 |
-6.936 |
-1.232 |
-1.703 |
-619 |
443 |
|
Mutaties reserves programma 1 |
1.532 |
2.999 |
51 |
516 |
0 |
0 |
|
Mutaties reserves programma 2 |
-181 |
1.722 |
748 |
693 |
691 |
573 |
|
Mutaties reserves programma 3 |
175 |
240 |
462 |
0 |
0 |
0 |
|
Mutatie reserves |
1.526 |
4.961 |
1.261 |
1.209 |
691 |
573 |
|
Mutaties algemene reserve |
1.976 |
||||||
Actueel saldo na begroting 2027 - 2030 |
5.422 |
0 |
29 |
-494 |
72 |
1.017 |
|
Overzicht structureel en incidenteel saldo
Terug naar navigatie - Financiële positie en toelichting - Overzicht structureel en incidenteel saldoSamengevat bestaat het saldo na begroting 2027 - 2030 uit het volgende structurele en incidentele deel:
(bedragen x € 1.000) |
Werkelijk 2025 |
2026 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Incidenteel saldo |
280 |
-110 |
-1.042 |
-212 |
-125 |
0 |
|
Structureel saldo |
5.142 |
110 |
1.071 |
-282 |
197 |
1.017 |
|
Actueel saldo na begroting 2027 - 2030 |
5.422 |
0 |
29 |
-494 |
72 |
1.017 |
|
Meerjarenbalans 2027 – 2030 met toelichting
Terug naar navigatie - Financiële positie en toelichting - Meerjarenbalans 2027 – 2030 met toelichtingIn onderstaande tabel vindt u de balans per einde van elk jaar. Een toelichting op de posten is opgenomen onder de tabel.
(Bedragen x € 1.000.000) |
Jaar rekening 2025 |
Begroting 2026 |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|---|---|---|---|---|---|---|
Immateriële vaste activa |
3,6 |
3,5 |
3,5 |
3,5 |
3,5 |
3,5 |
Materiële vaste activa |
81,6 |
86,4 |
91,3 |
100,4 |
112,0 |
113,4 |
Financiële vaste activa |
4,8 |
4,4 |
5,4 |
5,4 |
5,4 |
5,4 |
Totaal Vaste activa |
90,0 |
94,3 |
100,2 |
109,3 |
120,8 |
122,2 |
Voorraden |
5,3 |
4,4 |
2,9 |
2,0 |
5,6 |
9,2 |
Uitzettingen - vorderingen < 1 jaar |
12,7 |
14,6 |
13,0 |
12,6 |
11,8 |
6,8 |
Liquide middelen |
0,1 |
2,5 |
1,8 |
1,8 |
1,8 |
1,2 |
Overlopende activa |
2,8 |
6,1 |
4,3 |
4,3 |
4,0 |
2,8 |
Totaal Vlottende activa |
20,9 |
27,6 |
22,0 |
20,7 |
23,2 |
20,0 |
110,9 |
121,9 |
122,2 |
130,1 |
144,1 |
142,2 |
|
Eigen vermogen |
34,4 |
27,6 |
27,6 |
26,3 |
24,7 |
24,2 |
Voorzieningen |
12,8 |
13,5 |
13,4 |
13,1 |
14,8 |
14,9 |
Vaste schulden > 1 jaar |
38,8 |
61,1 |
60,2 |
69,1 |
81,2 |
73,8 |
Totaal Vaste passiva |
86,0 |
102,2 |
101,2 |
108,4 |
120,6 |
112,9 |
Netto vlottende schulden < 1 jaar |
11,6 |
8,2 |
9,2 |
9,3 |
11,3 |
13,7 |
Overlopende passiva |
13,3 |
11,5 |
11,8 |
12,3 |
12,1 |
15,6 |
Totaal Vlottende passiva |
24,9 |
19,7 |
21,0 |
21,6 |
23,4 |
29,3 |
110,9 |
121,9 |
122,2 |
130,1 |
144,1 |
142,2 |
|
Toelichting op de meerjarenbalans
Materiele vaste activa
De begrote investeringen in 2027 zijn in totaal € 16.1 miljoen. Dat is o.a. voor wegen en riool, openbare verlichting, revitaliseren bomenbestand en onderwijshuisvesting.
Voorraden
De begrote post onderhanden werk grondbedrijf (OHW) daalt licht. Het aantal grondexploitaties dat wij open hebben staan loopt terug en ook het bedrag per grondexploitaties. Het afsluiten van de exploitaties zelf duurt iets langer.
Uitzettingen - vorderingen < 1 jaar
Geen grote mutaties op de post verwacht.
Eigen vermogen en voorzieningen
De mutaties in de reserves en voorzieningen worden hieronder verder toegelicht.
Vaste schulden > 1 jaar
De investeringen worden gedeeltelijk gefinancierd door het aangaan van langlopende leningen.
Reserves
Hieronder geven we de ontwikkeling van de boekwaarden van de reserves weer.
Bedragen x € 1.000 |
01/01/2027 |
Storting |
Onttrekking |
01/01/2028 |
01/01/2029 |
01/01/2030 |
|---|---|---|---|---|---|---|
Algemene reserves |
||||||
Algemene reserve |
8.808 |
29 |
51 |
8.786 |
7.776 |
7.848 |
Algemene bedrijfsreserve grondbedrijf |
3.728 |
3.728 |
3.728 |
3.728 |
||
Totaal algemene reserves |
12.536 |
29 |
51 |
12.514 |
11.504 |
11.576 |
Bestemmingsreserves |
||||||
Reserve investeringen met maatschappelijk nut |
7.003 |
303 |
6.701 |
6.400 |
6.100 |
|
Reserve nog uit te voeren werken |
||||||
Reserve voormalige voervoetbalkantines |
539 |
26 |
513 |
488 |
462 |
|
Reserve brede school en sporthal Haaren |
1.121 |
39 |
1.083 |
1.044 |
1.005 |
|
Reserve erfpacht brede school Haaren |
239 |
4 |
236 |
232 |
228 |
|
Reserve opvang ontheemden |
1.393 |
240 |
1.153 |
1.153 |
1.153 |
|
Reserve Aanpak wachtlijsten |
462 |
462 |
||||
Reserve Omgevingswet |
54 |
345 |
399 |
|||
Reserve versnelling woningbouw |
1.514 |
208 |
1.306 |
1.098 |
890 |
|
Reserve klimaatakkoord |
500 |
500 |
500 |
500 |
||
Reserve WoKT |
1.863 |
1.863 |
1.863 |
1.863 |
||
Reserve betaalbare woningbouw |
392 |
392 |
392 |
392 |
||
Totaal bestemmingsreserves |
15.081 |
345 |
1.679 |
13.747 |
13.170 |
12.594 |
Toelichting
Hieronder lichten we per reserve de verwachte mutaties in 2027 toe. De bedragen zijn in € 1.000.
Algemene reserve
De mutaties in 2027 zijn:
- De toevoeging betreft het geraamde resultaat begroting 2027 à € 29k.
- De verwachte onttrekkingen in 2027 betreffen:
- Uitwerking van het amendement begroting 2026 zijnde € 50k leefbaarheidsbudget ten laste van de algemene reserve. In 2028 zal hetzelfde bedrag ook vrijvallen vanuit de algemene reserve voor hetzelfde doel.
- Er wordt vanuit de tweede bestuursrapportage 2025 €29ktoegevoegd aan de algemene reserve voor het sanitair vervangen van de brandweerkazerne en tegelijk valt € 30k vrij, per saldo € 1k onttrekking.
Algemene reserve grondbedrijf
De risicoberekening voor het grondbedrijf wordt jaarlijks gemaakt.
Reserve kapitaallasten investeringen maatschappelijk nut
De geraamde onttrekking in 2027 van € 303k vloeit voort uit de begroting 2026 en betreft de vrijval om de kapitaallasten te dekken van de investeringen met maatschappelijk nut.
Reserve voormalige voetbalkantines
Conform het raadsbesluit bij de jaarrekening 2019 is deze bestemmingsreserve gevormd.
De afwikkeling van 2 voetbalkantines heeft plaatsgevonden. De kapitaallasten van een voetbalkantine worden ten laste van deze bestemmingsreserve gebracht.
Reserve brede school en sporthal Haaren
In Haaren is deze reserve gevormd om een deel van de kosten van de bouw van de sporthal en brede school te dekken. Er vinden structurele onttrekkingen plaats.
Reserve erfpacht brede school Haaren
In Haaren is deze reserve gevormd om de rentelasten te dekken voor de in erfpacht uitgegeven ondergrond van de school.
Reserve opvang ontheemden
Deze reserve is in 2024 gevormd om de financiële effecten van de landelijke opvangcrisis in de gemeente Oisterwijk te bestrijden.
Reserve Aanpak wachtlijsten
Vanuit de algemene uitkering zijn incidentele middelen ontvangen, die bij de Berap 2021 zijn toegewezen aan het project “aanpak wachtlijsten en verdringing”.
Het doel is om te zorgen dat de regio Hart van Brabant in 2030 wachtlijstvrij is. In de Berap 2022 is besloten hiervoor een bestemmingsreserve te vormen.
We stellen de raad voor om de bestemmingsreserve "Aanpak wachtlijsten" in 2027 vrij te laten vallen en daarmee de vermelde stijging van de kosten jeugdzorg in 2027 te dekken. Sinds het instellen van de reserve in 2022 is deze slechts beperkt ingezet.
Reserve omgevingswet
Bij raadsbesluit van 12 december 2024 heeft de gemeenteraad besloten om de middelen die via de algemene uitkering beschikbaar zijn gesteld voor de invoering van de omgevingswet te storten in een bestemmingsreserve omgevingswet. Dit vanwege de lange looptijd van het project. Vanuit de bestuursrapportage 2026 volgt dat de hoogte van de reserve omgevingswet niet toereikend is om alle kosten te dekken en is de raad voorgesteld om jaarlijks geld te storten in de bestemmingsreserve, zodat de kosten alsnog uit de reserve kunnen worden gedekt.
Reserve versnelling woningbouw
Op 16 juni 2021 heeft de raad een motie aangenomen over het versnellen van de woningbouw. Er is een Programmaplan Versnellingsteam “Versneld bouwen in Oisterwijk” opgesteld. Bij de Berap 2022 is hiervoor een bestemmingsreserve ingesteld. De bestemmingsreserve wordt de komende jaren ingezet. De verwachte onttrekking vanaf 2027 betreft de inzet van personeel.
Reserve klimaatakkoord
Bij raadsbesluit van 26 juni 2025 is in lijn met het landelijke Klimaatakkoord en de Klimaatwet, de Regionale Energie- en Klimaatstrategie (REKS) en de gemeentelijke duurzaamheidsagenda een bestemmingsreserve klimaatakkoord gevormd tot minimaal 2030. Zodat beleidsdoelen in concrete projecten uitgevoerd kunnen worden.
Reserve WoKT
Deze reserve is gevormd voor mobiliteitsmaatregelen gerelateerd aan woningbouwlocaties Pannenschuur VI, Haarendael, Moergestel Noord en Oostelvoortjes II. Hiervoor wordt bij het rijk een WoKT (Woningbouw op korte termijn)-bijdrage aangevraagd. De reserve is bedoeld om de aanvraag van deze rijkssubsidie te ondersteunen, waarbij het garanderen van cofinanciering een vereiste is.
In bestuursrapportage 2026 is de raad voorgesteld om het deel van de ontsluiting Moergestel vrij te laten vallen ten gunste van de algemene reserve, omdat de vereiste cofinanciering niet is gegarandeerd.
Reserve betaalbare woningbouw
De raad heeft deze reserve 2 juli 2026 ingesteld, met het doel het beschikbaar houden van ontvangen bijdragen van derden voor bovenwijkse voorzieningen en deze inzetten voor de uitvoering van de benoemde projecten uit het programma Kostenverhaal.
Structurele mutaties reserves
We kennen de volgende structurele mutaties reserves die dienen als dekking van de kapitaallasten.
- Reserve investeringen met maatschappelijk nut; onttrekking 2027 € 303k
- Reserve brede school Haaren; onttrekking 2027 € 39k
- Reserve erfpacht brede school Haaren; onttrekking 2027 € 4k
- Reserve voormalige voetbalkantines; onttrekking 2027 € 26k
Voorzieningen
Hieronder geven we de ontwikkeling van de boekwaarden van de voorzieningen weer.
Bedragen x € 1.000 |
01/01/2027 |
Storting |
Onttrekking |
01/01/2028 |
01/01/2029 |
01/01/2030 |
|---|---|---|---|---|---|---|
Voorziening pensioenen voorm. wethouders (APPA) |
5.618 |
162 |
25 |
5.755 |
5.892 |
6.029 |
Voorziening achterstallig onderhoud wegen |
3.631 |
3.631 |
5.223 |
5.223 |
||
Voorziening spaarverlof |
770 |
770 |
806 |
806 |
||
Voorziening Regeling vervroegd uittreden |
||||||
Voorziening beheerplan riolering |
1.621 |
1.304 |
1.304 |
1.621 |
1.621 |
1.621 |
Voorziening egalisatie tarieven riolering |
||||||
Voorziening Landschapsverbetering Noenes |
779 |
779 |
779 |
779 |
||
Voorziening Sloop Duinenweg |
50 |
50 |
50 |
50 |
||
Voorziening sportaccommodatie Den Donk |
269 |
155 |
155 |
269 |
269 |
269 |
Voorziening onderhoud gebouwen |
631 |
866 |
1.245 |
252 |
110 |
162 |
Totaal voorzieningen |
13.369 |
2.487 |
2.729 |
13.127 |
14.750 |
14.939 |
Toelichting
Hieronder is per voorziening een toelichting opgenomen van de mutaties in 2025 en de verwachte mutaties in 2026.
Voorziening pensioenen voormalige wethouders (APPA)
De voorziening is ondergebracht bij twee pensioenverzekeraars. Voor de oud- wethouders, die een uitkering ontvangen uit de Appa voorziening, worden elk jaar nieuwe berekeningen voor de zogenaamde doelvermogens gemaakt. Mutaties zijn het gevolg van nieuwe berekeningen en het uitkeren van de pensioenen.
Voorziening achterstallig onderhoud wegen
In 2022 heeft voor het eerst een uitgebreide (beeld)inventarisatie plaatsgevonden van alle wegen in de gemeente Oisterwijk. In 2025 heeft dit een vervolg gekregen. Hier bleek dat er achterstallig onderhoud aan wegen is voor € 5,2 mln. Hiervoor is volgens de regelgeving een voorziening gevormd. We voeren het achterstallig onderhoud de komende jaren uit. We sturen actief op meekoppelkansen voor bijvoorbeeld rioolwerkzaamheden.
Voorziening spaarverlof
Voor het spaarverlof, zoals dit vanaf 2022 van toepassing is, moet voor de verplichting een voorziening worden opgenomen, omdat hier sprake is van een spaarsaldo dat in de tijd, naar verwachting, niet van gelijke omvang zal zijn wat betreft toevoegingen en opnamen van spaarverlof.
Voorziening Regeling Vervroegd Uittreden
In 2023 is de voorziening Regeling Vervroegd Uittreden (RVU) gevormd. De gemeente vormt een voorziening voor de financiële verplichting die de gemeente tegenover de ex-werknemer en de fiscus heeft op basis van deze regeling. De onttrekkingen en stortingen zijn afhankelijk van het aantal aanvragen.
Voorziening beheerplan riolering
De dotatie aan de voorziening wordt gebruikt om een deel van de vervangingsinvesteringen conform het programma Water en Riool te dekken. Daarnaast sturen we actief op meekoppelkansen bij de uitvoering van het achterstallig onderhoud wegen. Waar mogelijk zetten we hiervoor de voorziening beheerplan riolering in.
Voorziening egalisatie tarieven riolering
Bij de vaststelling van het Programma Water is er een voorziening egalisatie tarieven riolering gevormd, om ongewenste schommelingen in tarieven te voorkomen.
Voorziening Landschapsverbetering Noenes
Deze voorziening is gevormd vanuit de bijdragen bewoners om de kosten kwaliteitsverbetering van het landschap te dekken.
Voorziening Sloop Duinenweg
Deze voorziening is december 2025 gevormd voor 50% van de sloopkosten, terreinherstel, notariskosten, belastingen en risico-opslag. Deze (sloop)kosten worden voor 50% gedragen door de gemeente en 50% door de ontwikkelaar van Heidepark Oisterwijk.
Voorziening sportaccommodatie Den Donk
Er is in 2020 een nieuwe voorziening voor het groot onderhoud van Den Donk gevormd. De stortingen en onttrekkingen vinden plaats aan de hand van het meerjarenonderhoudsplan.
Voorziening onderhoud gebouwen
Met ingang van 2026 is er een voorziening gevormd voor de kosten van groot onderhoud voor gemeentelijke gebouwen. De hoogte van de voorziening is berekend aan de hand van meerjarenonderhoudsplannen.
Overzicht baten en lasten
Terug naar navigatie - Financiële positie en toelichting - Overzicht baten en lasten Bedragen x €1.000Exploitatie |
Realisatie 2025 |
Primaire begroting inclusief wijzigingen 2026 |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
Begroting 2031 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lasten |
||||||||
Dienstverlenend Oisterwijk |
-41.930 |
-47.071 |
-46.126 |
-45.331 |
-45.103 |
-45.634 |
-45.567 |
|
Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk |
-26.181 |
-36.944 |
-25.698 |
-26.241 |
-23.384 |
-23.405 |
-23.445 |
|
Samenredzaam Oisterwijk |
-44.266 |
-48.362 |
-40.369 |
-39.698 |
-37.675 |
-37.645 |
-37.579 |
|
Totaal Lasten |
-112.378 |
-132.377 |
-112.194 |
-111.269 |
-106.162 |
-106.684 |
-106.591 |
|
Baten |
||||||||
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 1 |
3.218 |
4.562 |
51 |
516 |
0 |
0 |
0 |
|
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 |
3.909 |
12.741 |
1.093 |
919 |
691 |
573 |
573 |
|
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 3 |
1.018 |
240 |
462 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Dienstverlenend Oisterwijk |
85.960 |
88.251 |
89.420 |
86.569 |
85.451 |
87.035 |
88.304 |
|
Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk |
15.010 |
18.294 |
12.597 |
13.306 |
10.332 |
10.332 |
10.332 |
|
Samenredzaam Oisterwijk |
15.304 |
15.417 |
8.945 |
9.691 |
9.760 |
9.760 |
9.760 |
|
Totaal Baten |
124.419 |
139.505 |
112.568 |
111.001 |
106.234 |
107.701 |
108.969 |
|
Stortingen |
||||||||
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 1 |
1.686 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 |
1.730 |
10.209 |
345 |
226 |
0 |
0 |
0 |
|
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 Grondbedrijf |
2.360 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 3 |
843 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Totaal Stortingen |
6.619 |
10.209 |
345 |
226 |
0 |
0 |
0 |
|
Saldo |
5.422 |
-3.081 |
29 |
-494 |
72 |
1.017 |
2.378 |
|