Programma 2 Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk


Algemene beleidsdoelstelling van dit programma
Terug naar navigatie - Programma 2 Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk - Algemene beleidsdoelstelling van dit programmaHet programma ‘Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk’ heeft als doel de leefomgeving van de gemeente Oisterwijk te beheren, te ontwikkelen en te faciliteren door middel van vastgestelde kaders binnen de daarvoor beschikbare middelen.
Maatschappelijk effect
Terug naar navigatie - Programma 2 Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk - Maatschappelijk effectOisterwijk is de Parel in ’t Groen door de prettige leefomgeving met een veilige, toegankelijke, schone en duurzame openbare ruimte. Voor alle inwoners is voldoende sport- en cultuuraanbod aanwezig. Er is aandacht voor de verschillende woonbehoeften van de inwoners en we stimuleren energieneutraal wonen, ondernemen en denken. De ondernemers zijn positief over het vestigingsklimaat.
Ambitie 1: Versterking van kwaliteit en identiteit van Oisterwijk door ruimtelijke ontwikkelingen
Terug naar navigatie - - Ambitie 1: Versterking van kwaliteit en identiteit van Oisterwijk door ruimtelijke ontwikkelingenWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - Ambitie 1: Versterking van kwaliteit en identiteit van Oisterwijk door ruimtelijke ontwikkelingen - Wat willen we bereiken?Kwaliteit en identiteit van Oisterwijk, Moergestel, Haaren en Heukelom versterken
Terug naar navigatie - Ambitie 1: Versterking van kwaliteit en identiteit van Oisterwijk door ruimtelijke ontwikkelingen - Wat willen we bereiken? - Kwaliteit en identiteit van Oisterwijk, Moergestel, Haaren en Heukelom versterkenWe willen de kwaliteit en identiteit van de kernen en het landelijk gebied binnen de gemeente versterken door ruimtelijke ontwikkelingen die bijdrage aan een toekomstbestendige, leefbare en herkenbare leefomgeving. Daarbij richten we ons vanuit een integrale aanpak op drie transities (Koersdocument Oostflank SRBT, 2024):
1. Transitie landelijk gebied: we streven naar een duurzaam evenwicht tussen landbouw en natuur, waarbij het grondgebruik wordt afgestemd op wat het bodem- en watersysteem aankunnen. Dit draagt bij aan een toekomstbestendige landbouw en versterkt het landschap.
2. Transitie mobiliteit: we stimuleren een verschuiving van autoverkeer naar fiets- en openbaar vervoer, wat leidt tot minder uitstoot, meer leefbaarheid en betere bereikbaarheid. We volgen daarbij het STOMP-principe: wandelen en fietsen eerst, gevolgd door OV, elektrisch rijden en deelmobiliteit.
3. Transitie wonen, werken en recreëren: we geven vorm aan toekomstbestendige dorpen vanuit de 2 voorgenoemde transities. Woningbouw wordt verbonden met het omliggende landschap, en economische functies, boomteelt en natuurontwikkeling gaan hand in hand. We sluiten aan bij het Van Gogh Nationaal Park door het landschap en de natuurbeleving te versterken en in te zetten op duurzaam toerisme.
Voldoende, passende en betaalbare woningen
We willen voldoende, passende en betaalbare woningen realiseren die aansluiten bij de behoeften van onze huidige en toekomstige inwoners. We zetten in op versnelling van de woningbouwproductie en een evenwichtige woningvoorraad voor verschillende doelgroepen.
Woningbouw draagt bij aan vitale, leefbare en toekomstbestendige kernen. Daarbij hebben we aandacht voor de identiteit en ruimtelijke kwaliteit van onze dorpen en verbinden we de woningbouwopgave met ontwikkelingen op het gebied van mobiliteit, landschap, natuur en voorzieningen.
Hoe kunnen we dat meten?
Terug naar navigatie - Ambitie 1: Versterking van kwaliteit en identiteit van Oisterwijk door ruimtelijke ontwikkelingen - Hoe kunnen we dat meten?Wonen
We monitoren de voortgang van de woningbouwopgave en sturen waar nodig bij. Daarbij kijken we niet alleen naar het aantal gerealiseerde woningen, maar ook naar de samenstelling van de woningvoorraad en de voortgang van woningbouwprojecten.
We meten dit aan de hand van:
- Het aantal opgeleverde woningen, met als streefwaarde gemiddeld 150 woningen per jaar;
- De omvang en voortgang van de woningbouwprogrammering;
- Het aandeel sociale huur, betaalbare huur en betaalbare koop;
- De realisatie van woningen voor verschillende doelgroepen, waaronder starters, senioren en aandachtsgroepen;
- De ontwikkeling van de woonbehoefte en de aansluiting van het woningbouwprogramma hierop;
- De vaststelling en de uitvoering van het Volkshuisvestingsprogramma per 1 juli 2027 en de prestatieafspraken met woningcorporaties.
- De vaststelling van de huisvestingsverordening in Q4 2027.
|
Indicator |
2023 |
2024 |
2025 |
Totaal |
Streefwaarde |
|
Aantal opgeleverde woningen |
83 |
91 |
79 |
253 |
Gemiddeld 150 woningen per jaar |
De woningbouwproductie kan van jaar tot jaar fluctueren door de planning en fasering van projecten. We sturen daarom op een gemiddelde productie van 150 woningen per jaar en monitoren de voortgang van de totale woningbouwprogrammering.
Ambitie 2: We streven naar een aantrekkelijke en duurzame openbare ruimte
Terug naar navigatie - - Ambitie 2: We streven naar een aantrekkelijke en duurzame openbare ruimteWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - Ambitie 2: We streven naar een aantrekkelijke en duurzame openbare ruimte - Wat willen we bereiken?Een hoogwaardige, leefbare en inclusieve openbare ruimte
Terug naar navigatie - Ambitie 2: We streven naar een aantrekkelijke en duurzame openbare ruimte - Wat willen we bereiken? - Een hoogwaardige, leefbare en inclusieve openbare ruimteDe openbare ruimte is de plek waar we ons verplaatsen, ondernemen, elkaar ontmoeten, sporten, spelen en bewegen. Het is onze leefomgeving. Deze geeft identiteit aan onze kernen, laat ons thuis voelen en nodigt recreanten en toeristen uit om onze gemeente te bezoeken.
Als gemeente hebben wij de verantwoordelijkheid om de openbare ruimte schoon, heel, veilig, bruikbaar en aantrekkelijk te houden.
Veel van onze uitdagingen spelen zich af in de openbare ruimte. De druk op de beschikbare ruimte neemt toe. De ruimte die we hebben, biedt plaats aan steeds meer functies. Tegelijkertijd werken we met de beschikbare financiële middelen, mensen en grondstoffen. We kijken daarbij niet alleen naar vandaag, maar ook naar de komende decennia. Daarom werken we samen aan een duurzame en toekomstbestendige openbare ruimte.
Hoe kunnen we dat meten?
Terug naar navigatie - Ambitie 2: We streven naar een aantrekkelijke en duurzame openbare ruimte - Hoe kunnen we dat meten?- We leveren geactualiseerd beleid op voor Verkeer, Openbare Ruimte en Groen in de Omgevingsvisie en -programma('s);
- We leggen de raad de keuze voor het tracé voor de ontsluiting Moergestel voor;
- We verbeteren in Moergestel de fietsverbinding Oostelvoortjes - Kloosterlaan en treffen maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid op de Tilburgseweg en Oirschotseweg;
- We realiseren de fietsverbinding Spoor-Noord (Station NS- Laarakkerweg)
Ambitie 3: Het is veilig voor onze inwoners
Terug naar navigatie - - Ambitie 3: Het is veilig voor onze inwonersWat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - Ambitie 3: Het is veilig voor onze inwoners - Wat willen we bereiken?Veiligheid is een basisvoorwaarde voor een aantrekkelijk en leefbaar Oisterwijk.
Terug naar navigatie - Ambitie 3: Het is veilig voor onze inwoners - Wat willen we bereiken? - Veiligheid is een basisvoorwaarde voor een aantrekkelijk en leefbaar Oisterwijk.Wij streven naar een veilig en leefbaar Oisterwijk. Inwoners, ondernemers en bezoekers voelen zich hier veilig, welkom en vrij. We voorkomen en pakken overlast en criminaliteit aan. Zo versterken we de leefbaarheid in alle kernen.
Hoe kunnen we dat meten?
Terug naar navigatie - Ambitie 3: Het is veilig voor onze inwoners - Hoe kunnen we dat meten?- We ontvangen minimaal twintig meldingen van (vermoedens van) ondermijnende criminaliteit binnen de gemeente Oisterwijk;
- We voeren minimaal tien integrale controles uit op ondermijning. Dit doen we samen met partners zoals de politie en het Bestuurlijk Interventieteam Hart van Brabant;
- We voeren minimaal twaalf preventieve controles uit op brandveiligheid bij kwetsbare objecten;
- Bij het ‘Meldpunt Zorgwekkend Gedrag’ van het Zorg- en Veiligheidshuis Midden- en West-Brabant is minimaal tien keer melding gemaakt over personen met verward en onbegrepen gedrag in de gemeente Oisterwijk.
Ambitie 4: Oisterwijk is aantrekkelijk voor inwoners, ondernemers en bezoekers.
Terug naar navigatie - - Ambitie 4: Oisterwijk is aantrekkelijk voor inwoners, ondernemers en bezoekers.Wat willen we bereiken?
Terug naar navigatie - Ambitie 4: Oisterwijk is aantrekkelijk voor inwoners, ondernemers en bezoekers. - Wat willen we bereiken?Sport, cultuur en economie optimaliseren
Terug naar navigatie - Ambitie 4: Oisterwijk is aantrekkelijk voor inwoners, ondernemers en bezoekers. - Wat willen we bereiken? - Sport, cultuur en economie optimaliserenWe bevorderen deelname aan sport en cultuur door middel van stimuleringsprogramma's en het realiseren en behoud van kwalitatief hoogwaardige sport-, cultuur-, beweeg- en speelvoorzieningen.
In toerisme en recreatie zetten we in op een kwalitatief hoogwaardig en duurzaam aanbod dat past bij de identiteit van Oisterwijk. We versterken de samenhang tussen de kernen en het buitengebied als aantrekkelijk vrijetijdsgebied en stimuleren initiatieven die naast economische ook maatschappelijke meerwaarde creëren. Door regionale samenwerking benutten we kansen op het gebied van arbeidsmarkt, innovatie, bedrijvigheid en toerisme optimaal.
Hoe kunnen we dat meten?
Terug naar navigatie - Ambitie 4: Oisterwijk is aantrekkelijk voor inwoners, ondernemers en bezoekers. - Hoe kunnen we dat meten?- In 2027 staat er een (extra) sportcontainer in de gemeente waar gesport kan worden in de openbare ruimte.
- In 2027 is de herinrichting van het rugbycomplex aan de Scheibaan voltooid.
- Een toename of gelijk blijven van het aantal vestigingen van bedrijven in Oisterwijk.
- Een toename of gelijk blijven van het aantal banen in Oisterwijk.
- Het aantal hectare bedrijventerrein blijft minimaal op het huidige niveau, met als streven uitbreiding waar mogelijk.
- Een toename of gelijk blijven van het aantal banen in de gastvrijheidssector.
Reguliere werkzaamheden
Terug naar navigatie - - Reguliere werkzaamhedenOnderstaande infographic geeft een indruk van de werkzaamheden die de gemeente uitvoert voor haar inwoners

Wat kost het?
Terug naar navigatie - - Wat kost het?Wat mag programma 2 kosten?
Terug naar navigatie - Wat kost het? - Wat mag programma 2 kosten? Bedragen x €1.000Programma 2 |
Realisatie 2025 |
Begroting 2026 |
Begroting 2027 |
Begroting 2028 |
Begroting 2029 |
Begroting 2030 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lasten |
|||||||
Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk |
|||||||
Ruimtelijke ontwikkelingen |
-3.603 |
-1.954 |
-1.109 |
-896 |
-785 |
-785 |
|
Openbare ruimte |
-13.115 |
-14.999 |
-14.236 |
-14.025 |
-14.407 |
-14.481 |
|
Veiligheid |
-2.703 |
-2.816 |
-3.038 |
-3.038 |
-3.038 |
-3.038 |
|
Cultuur, sport en economie |
-5.149 |
-6.142 |
-5.084 |
-5.181 |
-5.026 |
-5.098 |
|
Grondbedrijf |
-1.610 |
-5.897 |
-2.232 |
-3.101 |
-127 |
-2 |
|
Totaal Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk |
-26.181 |
-31.809 |
-25.698 |
-26.241 |
-23.384 |
-23.405 |
|
Baten |
|||||||
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 |
|||||||
Algemene reserve |
3.404 |
6.530 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Bestemmingsreserve |
505 |
4.835 |
1.093 |
919 |
691 |
573 |
|
Totaal MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 |
3.909 |
11.365 |
1.093 |
919 |
691 |
573 |
|
Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk |
|||||||
Ruimtelijke ontwikkelingen |
2.243 |
775 |
329 |
329 |
329 |
329 |
|
Openbare ruimte |
9.764 |
9.067 |
9.543 |
9.383 |
9.383 |
9.383 |
|
Veiligheid |
132 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Cultuur, sport en economie |
859 |
628 |
620 |
620 |
620 |
620 |
|
Grondbedrijf |
2.012 |
5.770 |
2.105 |
2.974 |
0 |
0 |
|
Totaal Aantrekkelijk, duurzaam, gezond en veilig Oisterwijk |
15.010 |
16.240 |
12.597 |
13.306 |
10.332 |
10.332 |
|
Totaal Baten |
18.920 |
27.605 |
13.690 |
14.225 |
11.023 |
10.905 |
|
Saldo van baten en lasten |
-7.262 |
-4.204 |
-12.008 |
-12.016 |
-12.361 |
-12.500 |
|
Stortingen |
|||||||
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 |
|||||||
Algemene reserve |
0 |
3.638 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Bestemmingsreserve |
1.730 |
6.005 |
345 |
226 |
0 |
0 |
|
Totaal MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 |
1.730 |
9.643 |
345 |
226 |
0 |
0 |
|
MUTATIE RESERVES PROGRAMMA 2 Grondbedrijf |
|||||||
Algemene reserve |
2.360 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Totaal Stortingen |
4.090 |
9.643 |
345 |
226 |
0 |
0 |
|
Saldo |
-11.352 |
-13.847 |
-12.353 |
-12.242 |
-12.361 |
-12.500 |
|
Toelichting verschillen
Terug naar navigatie - Wat kost het? - Toelichting verschillenDe belangrijkste verschillen tussen de jaren 2027 en 2026 lichten we hieronder toe. De genoemde bedragen zijn in duizenden Euro’s.
Lagere kosten afval ( 635V)
In 2027 zijn de kosten voor afval lager dan in 2026, omdat we in 2026 eenmalig kosten hadden vanwege de overgang van Afvalstoffendienst 's-Hertogenbosch naar BAT Tilburg.
Bestek bomen ( 350V)
In 2026 zijn eenmalige kosten opgenomen voor actualisatie bestek bomen. Dit geeft een voordeel ten opzichte van 2027.
Exploitatie Staalbergven (750V)
Vanaf 2027 zijn er geen exploitatiekosten meer opgenomen voor zwembadvoorziening Staalbergven. Hierdoor ontstaat een voordeel ten opzichte van 2026.
Overhevelingen (896V)
Er zijn budgetoverheveling vanuit 2025 naar 2026. Dit geeft een voordeling saldo ten opzichte van 2027.
Lagere mutatie reserve (975N )
De mutatie van de reserve geeft een nadeel ten opzichte van 2026.
Investeringen
Terug naar navigatie - Wat kost het? - InvesteringenBedragen x € 1.000 |
2027 |
2028 |
2029 |
2030 |
|---|---|---|---|---|
Renovatie atletiekbaan |
500 |
|||
Kleinschalige renovaties groen |
300 |
300 |
300 |
300 |
Burg. Verwielstraat |
647 |
|||
Kerkstraat Noord tot Mgr Bekkersplein |
961 |
|||
Verhoevenlaan (riool + wegen) |
496 |
|||
Aanpassing Industrieweg Noord-Zuid |
490 |
|||
Aanpassing Industrieweg oost west |
360 |
|||
Rotonde Heusdensebaan |
800 |
|||
Langzaamverkeer verbinding Haarendael - Haaren |
350 |
|||
Vergroening St. Jansplein Moergestel |
110 |
|||
Verbreden parallelweg Rijksweg (Raamse Akkers - Mgr. Zwijssenstraat) |
750 |
|||
Herinrichten kruipunt Langvennen Noord-Pannenschuurlaan |
600 |
|||
Fietsroute Pannenschuurlaan (oostzijde) |
750 |
|||
Fietsverbinding Kloosterlaan - Oostelvoortjes |
100 |
|||
Herinrichting Schoolstraat (Sonman I), irt Donnkers |
250 |
|||
Diverse rioleringsprojecten |
438 |
|||
Revitaliseren bomenbestand |
3.000 |
|||
Voorbereidingskrediet Unilinterein, Beneluxstraat |
250 |
|||
Grondstrategie Oostflank |
1.600 |
|||
Nemelaer velden 2027 |
131 |
|||
Hoco terrein 2027 |
49 |
49 |
||
Bedrijfsmiddelen |
475 |
440 |
215 |
0 |
Hoco terrein 2029 |
936 |
|||
Trinitas Velden 2029 |
47 |
|||
Nemelear velden 2029 |
543 |
|||
SV Roef combiveld 2030 |
168 |
|||
Hoco terrein 2030 |
61 |
|||
Trinitas Velden 2030 |
18 |
|||
Nemelaer velden + terrein 2030 |
281 |
Verplichte beleidsindicatoren
Terug naar navigatie - Wat kost het? - Verplichte beleidsindicatorenIndicator |
Periode |
Nederland |
Oisterwijk |
|---|---|---|---|
Banen |
2025 |
858,8 |
807,1 |
Functiemenging |
2025 |
54,6 |
52,5 |
Jongeren met een delict voor de rechter |
2023 |
1 |
1 |
Misdrijven - Geweldsmisdrijven |
2025 |
4,6 |
2,4 |
Misdrijven - Vernielingen en misdrijven tegen openbare orde en gezag |
2025 |
5,7 |
3,6 |
Misdrijven - Diefstallen uit woning |
2025 |
1,2 |
2,0 |
Misdrijven - Winkeldiefstallen |
2025 |
2,1 |
0,8 |
Nieuw gebouwde woningen |
2024 |
8,4 |
5,7 |
Omvang huishoudelijk restafval |
2024 |
148 |
91 |
Percentage bekende hernieuwbare elektriciteit |
2024 |
42,8 |
41,7 |
Verwijzingen Halt |
2025 |
10 |
11 |
Vestigingen (van bedrijven) |
2025 |
196,1 |
240,5 |
Bron: waarstaatjegemeente.nl |
|||